daima
24 آذر 1401 - 16:07

دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه به دنبال راه‌اندازی پژوهشگاه تحقیقاتی

کرمانشاه- معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی استان کرمانشاه گفت: دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه به دنبال راه‌اندازی پژوهشگاه تحقیقاتی است.

به گزارش خبرنگار مهر، سیروس جلیلی ظهر پنجشنبه در جمع خبرنگاران در خصوص فعالیت‌های حوزه پژوهش و فناوری دانشگاه علوم پزشکی استان کرمانشاه، اظهار کرد: مرکز رشد دانشگاه علوم‌پزشکی استان کرمانشاه امسال در بین تمام دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور پس از دانشگاه شهید بهشتی و دانشگاه تبریز توانست رتبه سوم را کسب کند.

وی در ادامه نیز با اشاره به رتبه اول دانشگاه علوم پزشکی استان کرمانشاه در بین دانشگاه‌های تیپ ۲، افزود: با وجود برخی مشکلات اما این دانشگاه توانسته در کشور خوب ظاهر شود و حوزه معاونت تحقیقات دانشگاه علوم‌پزشکی کرمانشاه در سال گذشته نیز رتبه هفتم را کسب کرده که بسیار جایگاه ارزشمندی است.

معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی استان کرمانشاه تصریح کرد: در حال حاضر دانشگاه علوم‌پزشکی استان کرمانشاه ۲ پژوهشکده فناوری فعال با ۱۳ مرکز تحقیقاتی دارد که با توجه به رایزنی‌های انجام شده در صورتی که بتوانیم مجوز راه‌اندازی پژوهشکده سوم با مراکز تحقیقاتی مختص آن را دریافت کنیم این دانشگاه دارای یک پژوهشگاه خواهد بود.

جلیلی با بیان اینکه دانشگاه علوم پزشکی در کشور امکان رجیستری برخی بیماری‌ها را دارد، خاطر نشان کرد: رجیستری بیماری به بررسی فرایند یک بیماری با استفاده از ثبت اطلاعات و داده‌های آن بوده که در سامانه مربوطه پس از بارگذاری برای درمان و جلوگیری از رشد بیماری استفاده خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه در حال حاضر ۳۶ رجیستری بیماری فعال در کشور وجود دارد، عنوان کرد: انجام رجیستری بیماری‌ها یکی از مهمترین فعالیت‌های حوزه معاونت تحقیقات دانشگاه علوم‌پزشکی استان کرمانشاه است.

معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی استان کرمانشاه اضافه کرد: تعداد ۲۳۵ رجیستری فعال در استان کرمانشاه وجود دارد که یازده مورد آن در سطح کشوری انجام می‌شود که در این موارد استان کرمانشاه به سایت کشوری وصل است.

جلیلی ادامه داد: ۲۵ رجیستری فعال در استان کرمانشاه که به طور اختصاصی در این استان راه‌اندازی شده که یکی از ریجستری‌های راه‌اندازی شده سو مصرف مواد است که در همین راستا سایر استان‌ها مانند لرستان، زاهدان و ایلام برای استفاده از این رجیستری به استان کرمانشاه وصل هستند.

وی با اشاره به اینکه رجیستری بیماری‌ها در زمینه بهره‌برداری اطلاعات برای جلوگیری و درمان کمک کننده خواهد بود، گفت: این داده‌ها به طور یک ساله با باید ارائه شود و گزارش نهایی آنها به صورت مقاله‌های بین‌المللی بارگذاری شود و در غیر این صورت رجیستری آنها مجدد تمدید نخواهد شد.

منبع: مهر
شناسه خبر: 912814