daima
18 بهمن 1401 - 11:04

۹۱۰ زوج نابارور در کرمانشاه زیرپوشش بیمه سلامت هستند

مدیرکل بیمه سلامت استان کرمانشاه گفت: تعداد ۹۱۰ زوج نابارو استان زیر پوشش بیمه سلامت هستند و ۹۰ درصد هزینه‌های آن‌ها را پرداخت می‌‌شود.

به گزارش خبرگزاری فارس از کرمانشاه، رضا تحویلیان مدیرکل بیمه سلامت استان کرمانشاه امروز در جمع خبرنگاران  ضمن گرامیداشت دهه مبارک فجر، ابراز امیدواری کرد روزی گفته  مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه باید شرایط به نحوی باشد که خانواده بیماران به غیر از رنج مریض داری دغدغه دیگری نداشته باشند، محقق شود و
 اظهار کرد: در دولت سیزدهم ۶ میلیون نفر تحت پوشش بیمه سلامت قرار دارند.

وی با اعلام اینکه در حال حاضر۶۳ درصد مردم استان کرمانشاه تحت پوشش بیمه سلامت قرار دارند، گفت: تمام افراد فاقد بیمه درمانی می‌توانند تا سه ماه به صورت رایگان از بیمه سلامت استفاده کند. اما پس از آن طی یک آزمون وسع سنجی و مشخص شدن دهک درآمدی، مشخص می‌شود که بیمه آن‌ها رایگان باشد یا اینکه باید در قبال آن وجهی پرداخت کنند.

مدیرکل بیمه سلامت استان کرمانشاه از راه‌اندازی صندوق بیمه بیماران صعب‌العلاج توسط بیمه سلامت از نیمه دوم سال‌جاری خبر داد و گفت: این صندوق ۱۰۷ بیماری مختلف از جمله انواع سرطان‌ها، بیماری‌های قلبی، اوتیسم، صرع مقاوم به درمان، آلزایمر،  پارکینسون، ام.اس، انواع پیوندها، دیالیز و... را تحت پوشش قرار می‌دهد.

وی خاطرنشان کرد: افراد مبتلا به بیماری‌های مدنظر، با ثبت‌نام در سایت بیمه سلامت نشان‌دار می‌شوند و هزینه‌های درمانی آنان پرداخت خواهد شد.

تحویلیان با بیان اینکه تمام افراد مبتلا به هریک از این ۱۰۷ بیماری می‌توانند یک وام ۵۰ میلیون تومانی با کارمزد ۴ درصد از این صندوق دریافت کنند،  گفت:  تاکنون به ۱۲ هزار و ۶۶۹ بیمار در استان کرمانشاه خدمات درمانی سرپایی با اعتبار ۱۱ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان و به تعداد ۱۵۲ نفر خدمات درمانی بستری با اعتبار یک‌میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان ارائه شده است.

وی خاطرنشان کرد: علاوه بر بیماران صعب‌العلاج به بیماران تحت پوشش بهزیستی و زوج‌های نابارور نیز خدمات پزشکی رایگان ارائه می‌شود و تاکنون پرونده درمانی ۱۹ هزار و ۴۵۱ بیمار برای دریافت خدمات درمانی رایگان در سامانه بیمه سلامت استان کرمانشاه ثبت شده است. 

تحویلیان با بیان اینکه یک تفاهم‌نامه بین بیمه سلامت و اداره‌کل بهزیستی استان امضا شده، گفت: طی این تفاهم‌نامه در مراکز درمانی دولتی، بیمه سلامت ۵۹ نوع خدمت توانبخشی از جمله گفتار درمانی، شنوایی‌سنجی، پروتز و... را به صورت رایگان به مددجویان تحت پوشش بهزیستی که از قبل با ثبت‌نام در سامانه بیمه سلامت  نشاندار شده‌اند،  ارائه می‌دهد.

وی افزود: در مراجعه مددجویان بهزیستی به مراکز درمانی خصوصی نیز در صورت نسخه نویسی الکترونیکی، بیمه سلامت تا سقف ۷۰ درصد هزینه‌های آن‌ها را پرداخت می‌کند

تحویلیان اظهار کرد: اگر مراکز درمانی طرف قرارداد با با بهزیستی، با بیمه سلامت نیز قرار داد منعقد کنند خدمات گسترده‌تر و بهتری به مددجویان  ارایه خواهد شد.

مدیرکل بیمه سلامت استان کرمانشاه تعداد مراکز درمانی طرف قرارداد این نهاد را  بیش از هزار مرکز درمانی شامل بیمارستان های دولتی و خصوصی، مراکز تصویربرداری، کلینک و پاراکلینک‌های درمانی، مطب‌های پزشکی و داروخانه اعلام کرد و گفت: در حال حاضر به هیچ مرکز درمانی اعم از خصوصی و دولتی نیستیم و تمام مطالبات آن‌ها را به روز پرداخت می‌کنیم.

وی در ادامه از پرداخت یک‌میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان هزینه درمان زوج‌های نابارور در سال‌جاری سخن گفت و اعلام کرد: در استان کرمانشاه  تعداد ۹۱۰ زوج نابارو تحت پوشش بیمه سلامت هستند که ۹۰ درصد هزینه‌های آن‌ها را پرداخت می‌کند.

مدیرکل بیمه سلامت استان کرمانشاه ضمن بیان اینکه دو مرکز شهید منتظری و جهاد دانشگاهی در زمینه ارائه خدمات ناباروری در استان فعال هستند، ادامه داد: هر زوج نابارور در صورت ناموفق بودن درمان تا سه بار در سال می‌توانند از خدمات بیمه سلامت در زمینه درمان ناباروری برخوردار شوند. 

تحویلیان در ادامه، تصریح کرد: طبق تفاهم‌نامه بیمه سلامت با وزارت بهداشت و نظام پزشکی تمام مراکز درمانی و پزشکی و مطب‌ها باید با بیمه سلامت همکاری کنند در غیر این‌صورت  پروانه فعالیت آن‌ها تمدید نخواهد شد. 

وی با اشاره به مزایای نسخه‌نویسی الکترونیکی، تأکید کرد: تمام پزشکان  اعم از عمومی، متخصص و فوق تخصص حق ندارند از نسخه‌نویسی الکترونیکی خودداری کنند.

تحویلیان در پایان، گفت: سامانه تلفنی ۱۶۶۶ جهت دریافت گزارشات، شکایات و جوابدهی به سؤالات مردمی راه‌اندازی شده و به صورت مناسب پاسخگوی مردم است.

پایان پیام/پ

منبع: فارس
شناسه خبر: 1024238